Półfinał XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego rozstrzygnięty

Liliana Zagórda z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej zwyciężyła w półfinale XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Małopolski Zachodniej, który odbył się 26 lutego br. w Auli I LO im. Marcina Wadowity. Tegoroczny temat konkursu brzmiał: „Prawdziwa radość jest rzeczą poważną”. Choć nie był oczywisty i wymagał dogłębnego przemyślenia, licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikając „łatwego” patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia.

Najlepsi mówcy wyłonieni w eliminacjach lokalnych zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji tytułowej sentencji, dostrzegając wieloaspektowość poruszanego zagadnienia, co na dodatek zostało poparte świetnym warsztatem krasomówczym. Według słów członkiń jury: Doroty Bosak – Żeglińskiej oraz Katarzyny Skoczylas – nauczycielek języka polskiego w CKZiU Nr 2 w Wadowicach wartością dodaną wystąpień większości uczestników było dostrzeżenie, że najpełniej przeżywa się radość, kiedy można się nią dzielić z innymi, kiedy udaje się komuś potrzebującemu pomóc. W opinii jurorek najbardziej ujmująco i przekonywająco zarazem sens tematu wybrzmiał w przemówieniach trojga oratorów, którzy zajęli czołowe lokaty. Zwyciężyła Liliana Zagórda z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej, drugie miejsce zajęła Zuzanna Kapela z I Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, trzecie Kacper Gołąb z I LO w Wadowicach. Postanowiono również przyznać wyróżnienie I stopnia Agnieszce Tupaj z I LO w Andrychowie. Laureatem Nagrody Publiczności została Zuzanna Kapela. Dodatkowe wyróżnienia II i III stopnia przyznano Mai Magierze z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Brzezince oraz Karolowi Starowiczowi z LO nr I w Suchej Beskidzkiej. Gospodarzem imprezy była dyrektor I LO im. Marcina Wadowity Janina Turek oraz zaproszona jak co roku przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga, zaś nagrody, które ufundowało tradycyjnie Starostwo Powiatowe w Wadowicach, wręczała wicestarosta Beata Smolec. Nagrodę indywidualną Stowarzyszenia Absolwentów LO pani Maria Talaga zdecydowała się przyznać Mai Magierze.

Decyzją jury do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 11 marca br. w pięknej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowano laureatów trzech pierwszych miejsc oraz I wyróżnienia.
– Podziwiam tych młodych ludzi za to, że bez zbędnego patosu, tak naturalnie potrafią mówić o przeżywaniu uczuć przez pryzmat swoich osobistych doświadczeń i przeczytanych lektur. – powiedział Henryk Odrozek, nauczyciel w I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, wieloletni organizator konkursu. – Ta refleksyjność, świadcząca o pewnej już dojrzałości, w połączeniu z imponującymi, szczególnie u laureatów, umiejętnościami oratorskimi daje jakość, której naprawdę, także w kontekście rywalizacji ogólnopolskiej, nie musimy się wstydzić. Właśnie dlatego organizatorzy finału w Katowicach ponownie zdecydowali się nam przyznać aż 4 miejsca w finale centralnym
Dodajmy, że organizowana po raz dwudziesty czwarty impreza odbywa się nieodmiennie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Języka Polskiego.

Tekst i foto: I LO w Wadowicach