Piękny prezent na jubileusz!

orkiestra dęta w Roczynach zwyciężyła w swojje kategorii w prestiżowym festiwalu "Echo Trąbity" w Nowym Sączu

To nasz wieloletni partner przy realizacji projektów kulturalnych i jedna z największych chlub. Zespół popularny w całym powiecie, świetnie znany m.in. uczestnikom plenerowej mszy św. sprawowanej co roku na Trzonce (mowa o kilku tysiącach osób!). Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach świętuje w tym roku – przeniesiony ze względu na pandemię z 2020 r. – jubileusz 150-lecia. Na tę okoliczność sprawiła sobie fantastyczny prezent, zdobywając niedawno I miejsce w kategorii orkiestr w finale prestiżowego 43. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu.

Zespół z Roczyn jako jedyny reprezentował nasz region w kategorii orkiestr. Muzycy obiecali, że w finale będą godnym ambasadorem Powiatu Wadowickiego i słowa dotrzymali! Sukces odniesiony w cenionym festiwalu był także ukoronowaniem ciężkiej pracy wykonanej w minionych latach. Co więcej – z Nowego Sącza w znakomitych nastrojach wrócił także Roman Marczyński Big Band działający przy Stowarzyszeniu Orkiestra Dęta OSP w Roczynach. W kategorii big bandów zespół również zdobył I miejsce.

Napiszmy przy okazji, że muzycy z Roczyn w tym roku zdobyli najwyższe nagrody podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” Kozy, Bielsko-Biała (5 – 6.06). Orkiestra pod batutą Romana Marczyńskiego otrzymała “Złoty Dyplom” w konkursie estradowym oraz nagrodę tej samej rangi w konkursie o puchar Starosty Bielskiego. To podwójne, najważniejsze osiągnięcie w jednym roku w ponad 150-letniej działalności orkiestry w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr.

„Złoty Dyplom” zdobył również zespół Roman Marczyński Big Band oceniany w konkursie orkiestr o puchar Starosty Bielskiego. Grupa wywalczyła dodatkowo „Złoty Dyplom” w konkursie estradowym. Big band z Roczyn otrzymał w tych dwóch konkursach maksymalną ilość pkt, tj. 100 i wygrał dosłownie wszystko, co mógł.

Każdy sukces mieszkańców naszego powiatu cieszy i jest powodem do dumy – zaznacza wicestarosta Beata Smolec. – Jako mieszkanka gminy Andrychów mogę na bieżąco śledzić rozwój muzyczny orkiestry i big bandu z Roczyn. To niezwykle utalentowani i pracowici ludzie, którzy na sukces zwyczajnie zasługują. Mogę jedynie cieszyć się, że chcą wspólnie ze starostwem powiatowym realizować różne projekty jak choćby tegoroczne warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Orkiestrze i big bandowi gratuluję sukcesów oraz jubileuszu a mieszkańców powiatu zachęcam do tego, aby jeśli pojawi się okazja, wysłuchali, jak grają oba zespoły. Zapewniam, że to uczta dla ucha – dodaje B. Smolec.

orkiestra dęta z Roczyn ma już 151 latat

***

Pierwsze udokumentowane wzmianki o istnieniu roczyńskiej orkiestry pojawiają się w…. kronice parafialnej księdza proboszcza Bartłomieja Klimy z Głębowic. Trudno dokładnie określić rok założenia zespołu. Przyjmuje się, że było to w 1870 roku. Do zakończenia I wojny światowej próby odbywały się w domach prywatnych. Po 1918 roku do orkiestry dołączyli rezerwiści orkiestr wojskowych, nadając jej nazwę Weterani. W roku 1939 muzycy zostali zmuszeni do zaprzestania prób i ukrycia wszystkich instrumentów. Okres powojenny także nie należał do łatwych dla orkiestry. Ponieważ muzycy nie przejawiali ochoty do wykonywania utworów zgodnych z duchem ówczesnych czasów, orkiestra ani nie była wspierana, ani mile widziana na uroczystościach gminnych i państwowych. W związku z tym jej występy zostały ograniczone do udziału w lokalnych festynach i uroczystościach kościelnych.

Coś drgnęło dopiero w latach 80-tych XX wieku. Po wybudowaniu Domu Strażaka, z inicjatywy zarządu i naczelnika OSP Jana Żywioła w 1982 roku orkiestra została oficjalnie reaktywowana pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach. Za sprawą ówczesnego sekretarza wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, orkiestrze zostało przydzielonych kilka instrumentów muzycznych a Adam Baran ukończył kurs kapelmistrzów i od tego momentu w zespole zaczęli szkolić się młodzi instrumentaliści.

Po upadku komunizmu, rozpoczyna się prawdziwy rozkwit działalności orkiestry z Roczyn. I tak np. w latach 1995 – 1996 otrzymuje ona Medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Złotą Odznakę Honorową, a także nagrodę za działalność artystyczną od Ministra Kultury i Sztuki. W roku 1999 w czasie pielgrzymki do Ojczyzny Papieża Jana Pawła II orkiestra, grając Marsza Podhalańskiego, wita Ojca Świętego w Wadowicach na lądowisku stadionu sportowego Skawa. W 2000 roku w ciągu kilku dni daje 11 koncertów na Ukrainie.

Obecnie orkiestra liczy ponad 40 osób. Zapewnia oprawę muzyczną prawie wszystkich uroczystości państwowych, patriotycznych, gminnych, kościelnych na terenie gminy Andrychów. Często występuje również na terenie powiatu wadowickiego, ale i w innych rejonach kraju oraz za granicą Polski.

W 2010 roku zostało założone Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP w Roczynach, którego prezesem został Zbigniew Janosz.

W swoim repertuarze orkiestra posiada m.in. utwory klasyczne, rozrywkowe, popowe, jazzowe, znane z radia i telewizji, jak również utwory tradycyjne. Orkiestrę z Roczyn możemy usłyszeć np. w radiu RMF FM na rozpoczęcie programu “Lepsza połowa dnia”. Bandleaderem i kapelmistrzem orkiestry jest jej wychowanek, trębacz, znany pedagog muzyczny Roman Marczyński.

Dodajmy, że działający przy Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP w Roczynach Roman Marczyński Big Band powstał w 2020 roku. Grają w nim muzycy profesjonalni, m.in. wychowankowie orkiestry z Roczyn. Big band działający przy Stowarzyszeniu Orkiestra Dęta OSP w Roczynach

Fot. Justyna Janosz-Marczyńska oraz www.facebook.com/OrkiestraRoczyny