Piękny czas, piękne dźwięki i piękne słowa… Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w powiecie w tym roku

w Roczynach zorganizowano koncert "Radość miłosierdzia"

To było zapewne jedno z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń artystycznych w naszym powiecie w tym roku. Tym większą mamy satysfakcję, iż odbyło się m.in. dzięki wsparciu Powiatu Wadowickiego. Mowa o koncercie pt. „Radość Miłosierdzia” zorganizowanym w kościele parafialnym w Roczynach (gmina Andrychów).

Utwór został skomponowany przez wybitnego polskiego kompozytora Jan Kantego Pawluśkiewicza jako wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II w 30. rocznicę objęcia przez Karola Wojtyłę „Tronu Piotrowego”. Na potrzeby aktualnego koncertu został on na nowo opracowany. Z kolei teksty do tego dzieła napisane zostały przez poetę Leszka Aleksandra Moczulskiego. Inspiracją była druga encyklika Jana Pawła II „Bóg bogaty w miłosierdzie” oraz „Dzienniczka” Św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Koncert w Roczynach został zorganizowany z okazji 43. rocznicy wyboru papieża Polaka – Jana Pawła II i pierwszej rocznicy ustanowienia tego świętego patronem Małopolski.

Wydarzenie składało się z dwóch części. Najpierw na organach zagrał Marek Pawełek. Instrument trafił do roczyńskiej parafii z zaprzyjaźnionego z Andrychowem miasta Landgraaf. Kilkuosobowa delegacja z tej miejscowości w Niderlandach przybyła na koncert.

Drugą część artystycznego wydarzenia stanowiła właśnie prezentacja monumentalnego dzieła pt. „Radość Miłosierdzia” Wyjątkowe widowisko stworzyli: Ingrida Gápová – sopran, Andrzej Lampert – tenor, Michał Sławecki – kontratenor, Orkiestra Symfoniczna PASSIONART, Chór GÓRECKI CHAMBER CHOIR (przygotowanie chóru – Janusz Wierzgacz). Całość pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. Jan Kanty Pawluśkiewicz był obecny na koncercie. Powiat Wadowicki na wydarzeniu reprezentowała wicestarosta Beata Smolec.

Piękny czas, piękne dźwięki, piękne słowa – tak zaczyna się jedna z recenzji widowiska. Więcej o nim mogą Państwo przeczytać tutaj

Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz współfinansowane przez Powiat Wadowicki.

Organizatorem koncertu była Fundacja QKultura, współorganizatorami: Gmina Andrychów, burmistrz Andrychowa oraz proboszcz Parafii pw. św. Urbana w Roczynach. W gronie partnerów koncertu znalazło się Województwo Małopolskie – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, dzięki któremu koncert można było pokazać na telebimie, TVP3 Kraków oraz Kocierz Hotel&Spa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kraków.

Zdjęcia: Jarosław Skupień – Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie