Ogólnopolski Konkurs Papieski trwa… Zapraszamy do udziału

Plakat do XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego organizowanego przez OHP

Trwa XXI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego, w tym roku przebiegająca pod hasłem Jan Paweł II niosący młodzieży dobrą nowinę – „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.” Prace konkursowe nadsyłać można do 5 maja na adres wadowickiej jednostki z dopiskiem „Konkurs Papieski” (6-11 Hufiec Pracy, 34-100 Wadowice, ul. J. Kochanowskiego 3). Laureaci o wynikach zostaną poinformowani do 20 maja.

Celem konkursu jest przede wszystkim ukazanie wartości i świętości życia, piękna pomimo panującej pandemii i innych trudności. Podkreślenie wśród osób młodych, że warto cieszyć się życiem i pomimo obecnych trudności jeszcze będzie pięknie! – zaznaczają organizatorzy. – Istotnym aspektem inicjatywy jest pokazanie radości z drogi, jaką my wszyscy przechodzimy – od małego dziecka, aż po uśmiechniętego staruszka. Przypomnimy i wskażemy młodzieży ponadczasowe i uniwersalne wartości płynące z nauczania Świętego Jana Pawła II. Ważnym elementem jest również propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania młodzieży.

Konkurs za zadanie ma dodatkowo rozwijanie wśród młodzieży wrażliwości estetycznej, wyobraźni i aktywności twórczej w dziedzinie plastyki i fotografii, a także rozbudzanie pasji artystycznych młodego pokolenia. Finał imprezy zaplanowany jest na 8 czerwca 2021 roku i obędzie się w Wadowickim Centrum Kultury.

Ubiegłoroczna edycja wpisująca się w obchody 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka, przebiegająca pod hasłem „Od narodzin do świętości – obraz z życia Św. Jana Pawła II” cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży. Pomimo pandemii na konkurs wpłynęło 389 prac fotograficznych i plastycznych. Jury i organizatorzy wyróżnili ponad 30 dzieł. W ręce młodych osób, uczestników konkursu, trafiły cenne nagrody, takie jak laptopy, rowery, aparaty fotograficzne, sprzęty elektroniczne czy książki.

Pomnik papieża Jana Pawła II

Patronat nad konkursem objęli: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Metropolita Krakowski – Arcybiskup Marek Jędraszewski, Komendant Główny OHP – Grzegorz Walter, Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Małopolski Kurator Oświaty – Barbara Nowak, Prezydent Miasta Krakowa – prof. dr hab. Jacek Majchrowski , Starosta Powiatu Wadowickiego – Eugeniusz Kurdas,  Starosta Powiatu Nowosądeckiego – Marek Kwiatkowski, Burmistrz Wadowic – Bartosz Kaliński, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – prof. dr hab. Piotr Borek oraz patronaci medialni: Wychowawca, TVP 3 Kraków, MCDN, Hejnał Oświatowy, suski DlaWas.info.

Pliki do pobrania: