Od soboty powiat wadowicki w czerwonej strefie

W związku z coraz większą liczbą zachorowań na COVID-19 w naszym regionie od najbliższej soboty (17.10) powiat wadowicki znajdzie się w czerwonej strefie sanitarnej. To oznacza dużo zmian i kolejne obostrzenia.

Po wczorajszej decyzji rządu 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich stało się czerwonymi strefami. Najważniejsze zasady, które w nich obowiązują, to m.in. wprowadzenie nauczania zdalnego w szkołach ponadpodstawowych i wyższych (z wyłączeniem zajęć praktycznych), zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela czy stypy (od poniedziałku 19.10), czy ograniczenie liczby klientów w placówkach handlowych do pięciu osób na kasę. Lokale gastronomiczne będą mogły działać w godzinach od 6:00 do 21:00, po tej godzinie jedzenie może być sprzedawane tylko na wynos. W uroczystościach religijnych może brać udział maksymalnie jedna osoba na 7 mkw. Ograniczono liczbę osób korzystających z transportu publicznego – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc. W czerwonej strefie wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. W kinach lub teatrach może być zajętych 25% miejsc. Zawieszono działalność basenów, aquaparków, siłowni. W zgromadzeniach publicznych może brać udział jedynie 10 osób.

Przypomnijmy. W czwartek (15.10) resort zdrowia potwierdził zakażenie koronawirusem u kolejnych 8 099 osób – najwięcej od początku pandemii. Zmarło też 91 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1 306 i w małopolskim – 1 303. Łącznie od początku epidemii wykryto 149 903 chorych na COVID-19. Na tę chorobę zmarło w Polsce 3 308 osób, a wyzdrowiało 85 588.