Nowy most na Cedronie

Nowy most na Cedronie

Już wkrótce będziemy mogli się cieszyć kolejnym nowym mostem w powiecie wadowickim – zakończyły się prace przy budowie przeprawy w ciągu drogi powiatowej nr 1707K Brody – Palcza na potoku Cedron w Skawinkach. Do załatwienia zostały tylko formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Stary most w Skawinkach został zbudowany w 1965 r. Przeprawa była przestarzała, wąska i od dawna wymagała gruntownego remontu. Przy moście nie było chodnika, a dodatkowo w ostatnim czasie ze względu na bardzo duży stopień zużycia ograniczono nośność obiektu do 12 ton. Teraz to wszystko się zmieniło. Zamiast obiektu jednoprzęsłowego o drewnianym pomoście w kilka miesięcy powstała przeprawa o konstrukcji jednoprzęsłowej, żelbetowej.
– To solidny obiekt, który powinien służyć mieszkańcom i kierowcom przez wiele lat. Nowy most ma 31 metrów długości. Jego całkowita szerokość to prawie 10 metrów, zamiast dotychczasowych 6 m. Dodatkowo w tym newralgicznym miejscu – rejon przedszkola i szkoły podstawowej – powstał oczekiwany przez mieszkańców chodnik – wylicza Starosta Eugeniusz Kurdas.

Realizacja zadania pn. „Rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu w ciągu drogi powiatowej Nr 1707K Brody – Palcza w m. Skawinki w km 5+600” kosztowała prawie 900 tys. zł, z czego 443 950 zł to dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej z budżetu państwa, a 444 837,12 zł – środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace wykonała firma Remost s.c. z Czernichowa.

Przypomnijmy, że budowa nowego mostu w Skawinkach to kolejna tego typu inwestycja zrealizowana przez Powiat Wadowicki w ciągu kilku ostatnich lat. Wcześniej nowa przeprawa powstała m.in. we Frydrychowicach (2016 rok), Leśnicy (2017 rok) czy w ubiegłym roku w Przybradzu. Z kolei w 2018 r. wybudowano kładkę dla pieszych w Brzeźnicy.

Na poniższych zdjęciach most przed przebudową i obecnie.

Nowy most na CedronieNowy most na Cedronie

Nowy most na CedronieNowy most na Cedronie