Nowe boiska w Andrychowie i Wadowicach już odebrane. Powiat planuje kolejne inwestycje w sport

Robią wrażenie. Są bowiem funkcjonalne, bezpieczne i ładne. W kilka miesięcy przy Zespole Szkół Nr 2 w Andrychowie (popularnej „Bawełniance”) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach („Gorzeniu”) powstały nowe boiska sportowe. – Dotychczasowe nawierzchnie były w kiepskim, a w przypadku „Bawełnianki” wręcz opłakanym stanie. Teraz zmieniły się nie do poznania. Nowe boiska oraz infrastruktura sportowa i okołosportowa, to powód do radości nie tylko dla nas czy dyrekcji tych szkół, ale przede wszystkim gwarancja bezpiecznego uprawiania sportu przez uczniów. To, aby po powrocie do szkół młodzież mogła w jak najlepszych warunkach powrócić również do regularnego uprawiania sportu podczas lekcji wychowania fizycznego i zajęć pozalekcyjnych, jest naszą wielką troską. Tym większą satysfakcję czujemy, gdy patrzymy, jak zmienia się infrastruktura sportowa przy powiatowych szkołach – podkreśla starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Przy ZS Nr 2 w Andrychowie wykonano boisko wielofunkcyjne o wymiarach 18 x 25 m z nawierzchnią poliuretanową, na którym można grać w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę. Zamontowano też oczywiście odpowiedni sprzęt, m.in. bramki do piłki ręcznej, słupki do siatkówki, maszty do koszykówki oraz zadbano o oświetlenie i infrastrukturę towarzyszącą. Wykonawca – firma Alpa Consulting Krystyna Gawlik z Jawiszowic udzielił sześciu lat gwarancji na wykonane prace. Inwestycja, którą w całości sfinansował Powiat Wadowicki zamknęła się kwotą ok. 336 tysięcy zł.

Jeszcze większe i kosztowniejsze prace zrealizowano przy CKZiU Nr 2 w Wadowicach. Tu na zlecenie powiatu powstało kilka boisk wielofunkcyjnych, w tym: boisko do piłki ręcznej, boisko do koszykówki z możliwością gry w siatkówkę oraz boisko do badmintona. Tak, jak w przypadku andrychowskiej szkoły zamontowano również odpowiedni sprzęt i piłkochwyty. Boiska są oświetlone, postawiono przy nich trybuny i inne elementy infrastruktury towarzyszącej. Inwestycja, którą zrealizowała firma Torakol Sp. z.o.o z Radziejowa kosztowała ponad 925 tys. zł. Całą kwotę wyłożył powiat ze swojego budżetu. Również te prace są objęte sześcioletnią gwarancją.

Co dalej?
Budowa boisk przy ZS Nr 2 w Andrychowie oraz CKZiU Nr 2 w Wadowicach to element szerszego planu inwestycji powiatu w szkolną infrastrukturę sportową. – To, co teraz robimy to kontynuacja przedsięwzięć z poprzedniej kadencji, kiedy wykonano między innymi boiska przy CKZiU w Andrychowie, CKZiU Nr 1 w Wadowicach, LO w Wadowicach oraz Zespole Szkół w Radoczy. Potem powstały siłownie zewnętrzne przy trzech powiatowych szkołach – wylicza starosta.

Teraz wybudowaliśmy boiska przy ZS Nr 2 w Andrychowie oraz CKZiU Nr 2 w Wadowicach, ale plany mamy o wiele większe – dodaje członek zarządu powiatu Mirosław Sordyl. – Chcemy m.in., aby przy andrychowskim „Ogólniaku” oraz wadowickim „Gorzeniu” powstały hale sportowe z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze w tej kadencji planujemy także budowę boiska przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej. To ogromne inwestycje, dlatego szukamy gdzie tylko możemy środków zewnętrznych. Na nowe hale przy LO w Andrychowie oraz CKZiU Nr 2 w Wadowicach już pozyskaliśmy pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Szukamy dalej, bo jesteśmy zdeterminowani. Inwestycja w sport i zdrowie młodych osób, to zawsze dobra inwestycja. A teraz doszło nam nowe wyzwanie, bo wszyscy mamy świadomość, jakie są i będą konsekwencje lockdownu dla zdrowia nas wszystkich, w tym młodzieży – podsumowuje M. Sordyl.