Nowa Strategia Rozwoju Powiatu Wadowickiego – oczekiwania i cele

O sytuacji społeczno-gospodarczej powiatu wadowickiego rozmawiali wczoraj (7 września) włodarze gmin powiatu, inaugurując cykl spotkań warsztatowych związanych z budową Strategii Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2021-2027. W spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, Wójt Brzeźnicy Bogusław Antos, Wójt Gminy Wieprz Małgorzata Chrapek, Sekretarz Gminy Mucharz Paweł Paździora, Sekretarz Gminy Tomice Paweł Polak, a także pracownicy urzędów z Lanckorony, Spytkowic, Stryszowa i Wieprza.
Starosta Eugeniusz Kurdas, witając zebranych przypomniał, że strategia to nie tylko dokument tworzony przez Starostwo, lecz wspólna – samorządu powiatowego i gminnych – wizja przyszłości określająca obszary i zadania, które sukcesywnie w najbliższych latach będą wspólnie realizowały współpracujące jednostki. Spotkanie moderowały ekspertki z Fundacji Moderato, która na zlecenie Zarządu Powiatu koordynuje opracowanie strategii. Przedstawiono wstępne wyniki diagnozy społeczno-gospodarczej, skupiając się na 12 obszarach, w tym m.in. demografii, edukacji, ochronie zdrowia i opiece społecznej. Ze szczególnym zainteresowaniem zebranych spotkała się kwestia gospodarki i rynku pracy, a także transportu, komunikacji i infrastruktury drogowej. Ta ostatnia budzi wielkie nadzieje, ale i obawy, w kontekście odkładanej od lat i przeciąganej w czasie budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Prace nad opracowaniem strategii polegają na wyklarowaniu misji i wizji przyszłości naszego obszaru w kontekście zidentyfikowanych celów i zadań, mających długofalowy wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy powiatu. W najbliższym czasie zorganizowane zostaną kolejne warsztatowe spotkania modułowe, nie tylko przedstawicielami samorządów, lecz również jednostkami organizacyjnymi powiatu (9 września), przedsiębiorcami (22 września), organizacjami pozarządowymi (14 września) i mieszkańcami (21 września). Wspólnie zidentyfikujemy potrzeby, problemy i oczekiwania, a także potencjał rozwojowy oraz projekty i zadania do realizacji. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu w budowanie Strategii nie tylko pracowników Starostwa Powiatowego, lecz także przedstawicieli samorządów gminnych oraz partnerów społecznych i gospodarczych, wypracowany dokument stanie się drogowskazem  wskazującym najważniejsze kierunki rozwoju naszego powiatu na najbliższe siedem lat.
Niech to będzie nasza wspólna strategia!