Nowa siedziba wadowickich ratowników oficjalnie otwarta

Nowa siedziba Wadowickiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Wojska Polskiego 2E jest już oficjalnie otwarta. W czwartek 9 grudnia dyrektor wadowickiego Szpitala Barbara Bulanowska oraz kierownik pogotowia Maciej Kobielus odebrali z rąk starosty Eugeniusza Kurdasa i wicestarosty Beaty Smolec symboliczny klucz do budynku. Podczas wydarzenia były okolicznościowe przemówienia, uroczyste przecięcie wstęgi, pokaz ratownictwa medycznego a także prezentacja multimedialna przybliżająca historię wadowickiego pogotowia.

– Uruchomienie nowej siedziby pogotowia ratunkowego to wydarzenie niezwykle ważne dla całej naszej lokalnej społeczności. To duża inwestycja i wielki sukces samorządu powiatowego. Dziękuję wszystkim Państwu, że jesteście dzisiaj z nami i że razem możemy go świętować – mówił starosta Eugeniusz Kurdas, witając przybyłych na uroczystość gości. Byli wśród nich m.in. wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik, Dyrektor Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego Dominika Studnicka, przewodnicząca Rady Powiatu w Wadowicach Zofia Kaczyńska, przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Mirosław Nowak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa ZZOZ w Wadowicach Krzysztof Harpula, a także radni powiatowi. W uroczystości wzięli również udział dyrektorzy i przedstawiciele szpitali współpracujących z wadowickim ZZOZ oraz wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele gmin z Powiatu Wadowickiego. Nie zabrakło pracowników Wadowickiego Pogotowia Ratunkowego i reprezenantów ZZOZ w Wadowicach. W spotkaniu wziął również udział Łukasz Job, przedstawiciel firmy „ETNA” – wykonawcy robót budowlanych. Posła na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego reprezentował dyrektor Biura Poselskiego – Piotr Hajnosz.
Wicewojewoda Ryszard Pagacz pogratulował wszystkim nowego obiektu i powiedział, że każda inwestycja w zakresie ochrony zdrowia jest niezwykle ważna, gdyż będzie dobrze służyć wszystkim mieszkańcom. Z kolei radny wojewódzki Rafał Stuglik przekazał wadowickim ratownikom podziękowania za ofiarną służbę pełnioną na rzecz mieszkańców, co jest szczególnie istotne w trudnym czasie pandemii, wymagającym dodatkowych poświęceń i wyrzeczeń. Zapewnił o wsparciu ze strony województwa małopolskiego działań samorządu powiatowego zmierzających do dalszej rozbudowy szpitala.
Zofia Kaczyńska w imieniu wszystkich radnych wyraziła wdzięczność za to, że udało się oddać do użytku budynek, który ułatwi naszym medykom codzienną służbę. Podziękowała ratownikom za to, że zawsze byli gotowi nieść pomoc potrzebującym, niezależnie od warunków, w jakich pracowali. Podziękowała też Radzie i Zarządowi Powiatu za wszystkie działania, które doprowadziły do sfinalizowania tej inwestycji.
Mirosław Nowak wspominał minione lata, kiedy z mozołem władze powiatu wadowickiego realizowały kolejne inwestycje: budowę pawilonu D czy pawilonu E szpitala. Wyraził zadowolenie, że w powiecie wadowickim jest tak przychylny klimat dla służby zdrowia, co pozwoli zrealizować władzom samorządowym kolejne cele zmierzające do poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.
O początkach inwestycji, o jej kolejnych etapach, licznych spotkaniach i dyskusjach a także pojawiających się problemach mówił członek Zarządu Powiatu Mirosław Sordyl. Podziękował projektantowi, pracownikom Wydziału Inwestycji Starostwa, a także wykonawcy prac. Podkreślił, że inwestycja była realizowana w trudnym czasie pandemii, więc tym cenniejsze jest to, że udało się ją zakończyć i oddać budynek do użytku.
Głównym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi i poświecenie nowej siedziby wadowickich ratowników, którego dokonał karmelita, O. Jan Barci. Następnie Barbara Bulanowska oraz kierownik pogotowia Maciej Kobielus odebrali z rąk starosty Eugeniusza Kurdasa i wicestarosty Beaty Smolec symboliczny klucz do budynku z życzeniami, aby otwierał on nowy rozdział w działalności Wadowickiego Pogotowia Ratunkowego.
– Dziś spełniło się moje, ale i moich pracowników marzenie – nowa siedziba wadowickiego pogotowia ratunkowego. Składam serdecznie podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu – mówił Maciej Kobielus. – Mamy doskonałą kadrę medyczną, doskonały sprzęt, a teraz także doskonały budynek. Jesteśmy gotowi na dodatkowy zespół ratownictwa medycznego dla mieszkańców naszego powiatu. – dodał kierownik pogotowia, a jego słowa zostały nagrodzone przez zgromadzonych brawami.

Po oficjalnej części uroczystości w programie przewidziano również pokaz ratownictwa medycznego, przygotowany przez pracowników pogotowia ratunkowego w Wadowicach a także strażaków z OSP Andrychów i OSP Lachowice. Na placu przed pogotowiem symulowano rozbicie się małego samolotu i akcję ratowniczą.

Po południu, z okazji otwarcia Wadowickiego Pogotowia Ratunkowego, wszyscy chętni mogli wziąć udział w praktycznych szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla dorosłych oraz pierwszej pomocy pediatrycznej. Zostały one zorganizowane przez Fundację Szpital Wadowice i Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach pod hasłem: Pierwsza pomoc − wiem co robię! w ramach projektu pn. „Czwartkowe spotkania z ratownictwem”, realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Na końcu przypomnijmy, że budynek przy ul. Wojska Polskiego 2E ma trzy kondygnacje. Będzie tam sala szkoleń, biura dla personelu medycznego, zaplecze socjalne oraz magazyn. Obok powstał także garaż dla ośmiu ambulansów i parking. Inwestycję wykonała firma ETNA Piotr Job ze Skawiny. Całość prac (roboty budowlane, nadzory i wyposażenie) kosztowała prawie 3,3 mln zł, w tym nieco ponad 1,5 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Więcej zdjęć: