Nie tylko duże inwestycje. Ponad dwa miliony złotych na remonty cząstkowe

Nie tylko duże inwestycje. Ponad dwa miliony złotych na remonty cząstkowe

Ponad 2,1 miliona złotych przeznaczył w tym roku Powiat Wadowicki na remonty cząstkowe należących do niego dróg. Za tę kwotę odnowiono 5760 metrów bieżących nawierzchni na powiatowych traktach.
– Kiedy myślimy i rozmawiamy o remontach drogowych, najczęściej uwaga skoncentrowana jest na dużych i kosztownych inwestycjach, typu przebudowy i rozbudowy. Tymczasem wiele dzieje się także, jeśli chodzi o remonty cząstkowe prowadzone na krótszych odcinkach. Te roboty rzadko goszczą na pierwszych stronach gazet, a tymczasem są bardzo oczekiwane przez kierowców i mieszkańców – podkreśla starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas. – Dlatego w 2021 roku oprócz prowadzenia kilku dużych inwestycji, dofinansowanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, m.in. przebudowy ul. Długiej w Targanicach, rozbudowy drogi w Kopytówce i Marcyporębie czy kolejnego etapu prac na drodze Brody – Palcza (w Lanckoronie i Skawinkach), staraliśmy się wykonać maksymalnie dużo prac właśnie w ramach remontów cząstkowych – dodaje starosta.
W mijającym roku remonty cząstkowe w systemie nakładkowym prowadzono na 15 odcinkach dróg powiatowych. Odnowiono 5760 metrów bieżących nawierzchni. Prowadzono również remonty za pomocą emulsji i grysów – tzw. „powierzchniowe utrwalenie”, dokonywano też regulacji wysokościowych i remontu urządzeń podziemnych. Prace zostały w całości sfinansowane z budżetu Powiatu Wadowickiego. Wyremontowano m.in. 900 metrów bieżących (mb) drogi 1761K Graboszyce-Głębowice, 700 mb „powiatówki” 1779K Babica-Witanowice, 700 mb traktu 1766K Tomice-Piekło czy 550 mb drogi 1727K Lanckorona-Jastrzębia-Lanckorona. Prace wykonywało Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowo-Mostowe DROG-BUD Franciszek Fryc ze Spytkowic.
– W zarządzie powiatu jest ponad 321 km dróg. Choć w ostatnich latach udało nam się znacznie poprawić stan dróg powiatowych, mamy świadomość, ile pracy wciąż przed nami. Na 2022 rok szykujemy kilka dużych inwestycji, nie zapomnimy też o mniejszych. O szczegółach będziemy informować mieszkańców na bieżąco – zapewnia starosta E. Kurdas.