Powiatowy Zespoł Zarządzania Kryzysowego o pomocy dla uchodźców

Organizacja powiatowego magazynu pomocy, kwestie związane z zakwaterowaniem i relokacją uchodźców oraz udzielaniem pomocy humanitarnej były głównymi tematami posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 1 marca br. na sali sesyjnej starostwa powiatowego w Wadowicach. Uczestniczyli w nim przedstawiciele gmin, policji, straży pożarnej i innych służb zaangażowanych w problemy związane z wybuchem wojny na Ukrainie. Spotkanie prowadzili starosta Eugeniusz Kurdas oraz kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Jerzy Śniegowski. Wzięli w nim udział również przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska oraz wicestarosta Beata Smolec.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach st. bryg. Paweł Kwarciak przedstawił system koordynacji pomocy dla Ukrainy. Powiat Wadowicki tworzy powiatowy magazyn pomocy, do którego będą trafiać rzeczy i żywność zebrane w gminach. Komendant zwrócił uwagę na to, aby zbierać te rzeczy, o które poprosili Ukraińcy. Starosta Eugeniusz Kurdas zaapelował, aby gminy segregowały i opisywały zbierane produkty. Dyskutowano również o kwestiach związanych z zakwaterowaniem uchodźców. Miejsca noclegowe – hotele, pensjonaty, domy wczasowe itp. – zostały zgłoszone do specjalnej bazy prowadzonej przez województwo. Baza jest na bieżąco aktualizowana. Miejsca noclegowe powinny zawierać dostęp do zaplecza socjalnego, być ogrzewane i zapewnić wyżywienie. Uchodźcy trafiający do Małopolski kierowani są tu z punktów recepcyjnych województwa podkarpackiego.

Kwestie relokacji i zakwaterowania Ukraińców uciekających przed wojną były również tematem przewodnim videokonferencji z przedstawicielami wojewody małopolskiego i poszczególnych samorządów. Urzędnicy dzielili się spostrzeżeniami i wspólnie szukali rozwiązań pojawiających się problemów.