Na pomoc uchodźcom. Psychologowie w gotowości

Na pomoc uchodźcom. Psychologowie w gotowości

Tak jak trudno pojąć ogrom zła, które wydarza się na naszych oczach, tak samo nie sposób nie docenić i nie czuć dumy z wielkiego dobra, które od 24 lutego br., czyli od dnia zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przetacza się przez nasz kraj, w tym nasz region. Pomoc materialna, medyczna, finansowa, wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych, zapewnianie dachu nad głową – długo by wymieniać formy pomocy, na którą mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy m.in. ze strony osób prywatnych, instytucji pomocowych, stowarzyszeń, instytucji i samorządów, w tym Powiatu Wadowickiego. – Zjednoczyliśmy się w chęci niesienia pomocy i okazania serca naszym ukraińskim sąsiadom. Dzieje się coś wielkiego i cieszę się, że nasz samorząd wraz z podległymi mu jednostkami w tym uczestniczy. Mówię nie tylko o pomocy materialnej, czy np. zapewnieniu nowego domu gościom z Ukrainy, w tym osobom niepełnosprawnym, ale i innym ważnym elemencie wsparcia dla nich – pomocy psychologicznej – podkreśla wicestarosta Beata Smolec.

Właśnie o tym wsparciu chcielibyśmy raz jeszcze przypomnieć. Doświadczenie wojny jest bowiem jednym z najczęściej opisywanych i zbadanych wydarzeń traumatyzujących. – Uchodźcy często byli uczestnikami lub świadkami sytuacji zagrożenia śmiercią bądź poważnym zranieniem. To także osoby, które w kilka minut musiały zostawić dorobek swojego życia, a często też i bliskich, ze świadomością, że nie wiadomo czy i kiedy wrócą do swoich domów. To są sytuacje skrajne, kryzysowe, związane z przeżywaniem ogromnego stresu, lęku, poczuciem bezradności, zagubienia – zaznacza Barbara Warchał (na zdjęciu głównym), dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK) w Radoczy, jednej z jednostek organizacyjnych Powiatu Wadowickiego, która niesie pomoc uchodźcom.

OIK już kilka dni po rosyjskiej agresji na innego naszego sąsiada, był w pełni gotowy do świadczenia pomocy obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju. – Mamy świadomość, że pierwsze dni czy nawet tygodnie po przybyciu do Polski, to czas, kiedy uchodźcy najczęściej skoncentrowani są na sprawach bytowych. Mimo to postanowiliśmy zadziałać od razu, bo sytuacja jest nadzwyczajna. Praktycznie już od 27 lutego jesteśmy w pełnej gotowości do świadczenia pomocy psychologicznej osobom przybywającym szukać schronienia na terenie powiatu. Oczywiście od razu podjęliśmy też starania o pozyskanie osób ukraińskojęzycznych do wsparcia specjalistów. Obecnie jest to pięć osób, które są gotowe do współpracy z ośrodkiem w ramach wolontariatu – relacjonuje dyrektor OIK w Radoczy.

Warto od razu zaznaczyć, że tłumacze-wolontariusze także są zobowiązani do zachowania w tajemnicy treści rozmów. Nie trzeba więc obawiać się, że czyjeś emocje i przeżycia, staną się publiczne. Równie ważną informacją jest ta, że aby skorzystać z pomocy specjalistów OIK nie trzeba przyjeżdżać do Radoczy. Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe.

Podsumowując, osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy bezpośrednio w siedzibie ośrodka w Radoczy przy ul. Dworskiej 9A lub kontaktując się pod numerem telefonu 33 873 10 01 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00.

*

У зв’язку з війною на Україні Центр Втручання Кризисового у Радочи надає допомогу психологічну для громадян України, які перебувають на території вадовіцького повіту.

Особи, які потребують підтримки, можуть скористатися з допомоги психологічної безпосередньо в офісі нашого центру у селещі Радочи на вул. Дворській 9А або зателефонувавши за номером телефону 33 873 10 01 з понеділка до п’ятниці в годинах з 8:00 до 20:00

Na pomoc uchodźcom. Psychologowie w gotowości

***

Na koniec jeszcze kilka zdań o innym, nie wszystkim znanym miejscu w naszym powiecie, które służy pomocą także uchodźcom z Ukrainy. Chodzi o Lokalny Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Wadowicach, który znajduje się w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Mickiewicza 15, a prowadzony jest przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS.

Wszyscy, którzy po 24 lutego br. przybyli z Ukrainy są traktowani jako osoby pokrzywdzone przestępstwem ze względu na działania wojenne toczone na terenie tamtego kraju. Po wypełnieniu stosownego wniosku, możemy służyć im wsparciem prawnym, materialnym i psychologicznym – informują współpracownicy punktu. W Wadowicach z jego pomocy można skorzystać we wtorki i piątki w godz. 15.00 – 20.00. Ze szczegółami prosimy zapoznać się tutaj https://pokrzywdzeni.krafos.pl/jak-uzyskac-pomoc/ Dodajmy, że funkcjonowanie ośrodka jest współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.