Mieszkańcy powiatu wadowickiego wśród superbohaterów!

galarodzicielstwa zastępczego

Rodzice zastępczy są superbohaterami, walczącymi z emocjami, nieufnością, traumami, lękami dzieci – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Rodzicielstwa Zastępczego, która odbyła się 18 maja w Kopalni Soli w Wieliczce. W wydarzeniu uczestniczyła m.in. wicestarosta Beata Smolec oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach Barbara Pindel-Polaszek.

Gala z udziałem rodzin zastępczych, prezesa Rady Ministrów a także m.in. minister rodziny Marleny Maląg, parlamentarzystów oraz licznego grona samorządowców i przedstawicieli powiatowych centrów pomocy rodzinie, stała się okazją do podkreślenia szczególnej roli rodziców zastępczych i ich wkładu w nasze życie społeczne. – W czasie spotkania premier określił służbę rodzin zastępczych jako harmonijne połączenie dwóch słów: „praca” i „miłość”. I tak dokładnie jest – podkreśla wicestarosta. – Większość swojego życia zawodowego przepracowałam zajmując się zagadnieniami związanymi z pomocą społeczną. Widziałam naprawdę wiele bardzo różnych sytuacji życiowych i rodzinnych. I mam absolutną pewność, że rodzicielstwo zastępcze to misja szczególna. Dawanie ciepłego domu i miłości dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej, to służba, która zasługuje na najwyższy szacunek – dodaje wicestarosta.

gala rodzicielstwa zastępczego - spotkanie z premierem

Podczas gali 42 rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka z Małopolski zostały uhonorowane Nagrodą Polonia Minor. To wyróżnienie samorządu Województwa Małopolskiego, które jest przyznawane za wyjątkową działalność na rzecz regionu. Jedną z nagrodzonych rodzin zostali Państwo Anna i Krzysztof Jarzyna prowadzący od 2001 roku Rodzinny Dom Dziecka na terenie naszego powiatu. – Raz jeszcze gratuluję i w imieniu całego samorządu powiatowego dziękuję za całe dobro, które Państwo Jarzyna wnieśli przez te wszystkie lata w życie aż 25 dzieciaków. Chylę czoła także przed pozostałymi rodzinami w naszym powiecie, które podjęły się tej roli. Państwo dajecie swoim dzieciom serce, bezpieczny dom i poczucie troski. Tego nie da się przecenić – podsumowuje B. Smolec.