Kampania informacyjno-edukacyjnej „II Małopolski Dzień dla Klimatu” w Powiecie Wadowickim

Starostwo Powiatowe w Wadowicach w okresie od 17.04.2023r. do 22.04.2023r. przeprowadziło kampanie informacyjno-edukacyjną pn. „II Małopolski Dzień dla Klimatu” pod hasłem #drzewodlaklimatu. W tym czasie w naszym powiecie zasadzonych zostało 500 sadzonek drzew owocowych.

W ramach kampanii zorganizowane zostały warsztaty ekologiczne w dwóch placówkach z terenu Powiatu Wadowickiego tj.: w Dziennym Domu Senior+ w Świnnej Porębie oraz w Gminnym Środowiskowym Domu Samopomocy w Wieprzu. Uczestnicy warsztatów mieli okazję stworzyć swój własny mały ekosystem w postaci „ Lasu w słoiku”, a także mogli wysłuchać prelekcji na temat roli drzew i zieleni w łagodzeniu zmian klimatycznych. Na zakończenie warsztatów wspólnie z uczestnikami, przedstawicielami Gminy Wieprz i Mucharz, na terenach zielonych placówek zasadzone zostały drzewa owocowe, przekazane przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

Kampania informacyjno-edukacyjna obejmowała również lekcje, zajęcia edukacyjne w szkołach średnich z terenu Powiatu Wadowickiego. Prelekcje, których tematem przewodnim były „Rola gospodarki leśnej w dobie zmian klimatycznych”, przeprowadzone zostały przez edukatorów z Nadleśnictwa Andrychów.
Podczas finału kampanii który odbył się 22 kwietnia br. w „Dzień Ziemi”, dla ogółu mieszkańców przy budynku Starostwa Powiatowego w Wadowicach zostały zorganizowane warsztaty ekologiczne, podczas których zarówno dzieci jaki i dorośli wykonywali swój „Las w słoiku”, który następnie zabrali ze sobą do domu. Na specjalnie przygotowanym stoisku doradca ds. klimatu i środowiska przybliżył mieszkańcom temat postępujących zmian klimatu, a także rolę roślin i drzew w walce z tymi zmianami, dodatkowo doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie udzielił wszystkim zainteresowanym informacji o dostępnych dofinansowaniach z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Każdy odwiedzający nasze stoiska tego dnia otrzymał sadzonkę drzewa owocowego tj.: jabłoń, śliwa czy wiśnia do zasadzenia u siebie w ogrodzie oraz materiały edukacyjne dot. zmian klimatu, a także materiały ekologiczne z logotypem projektu LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA.
Celem kampanii informacyjno-edukacyjna było podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców naszego powiatu oraz promowanie dobrych praktyk w zakresie ochrony klimatu i powietrza.

Kampania miała na celu zwrócenie uwagi mieszkańców powiatu wadowickiego na problem postępujących zmian klimatu i konieczności adaptacji do nich.
Kolejna edycja „Małopolskiego Dnia dla Klimatu” już za rok!

Kampania informacyjno-edukacyjna odbywa się w ramach działania E2 Projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW.