Jutro przypada Dzień Zdrowia Psychicznego

dzień zdrowia psychicznego

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na promowanie i szerzenie profilaktyki dotyczącej zdrowia psychicznego oraz pomocy osobom w kryzysie psychicznym.

Regularne badania i zdrowy tryb życia są coraz bardziej „w modzie”. Osoby zdrowo odżywiające się, uprawiające sport, korzystające z różnych aktywności fizycznych, są często postrzegane w bardzo pozytywny sposób. A co ze zdrowiem psychicznym? Czy o nie dbamy tak samo często i chętnie?

Zdrowie psychiczne jest to stan składający się z trzech komponentów:
1. Dobra kondycja zdrowotna.
2. Poczucie komfortu psychicznego.
3. Utrzymywanie prawidłowych relacji społeczny.

Wcześniej wspomniana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na dobrostan psychiczny, powodując obniżenie poziomu stresu, pobudza wydzielanie się endorfin oraz zwiększa kreatywność – do tego wszystkiego może doprowadzić… 30 minutowy spacer 🙂

Dbanie o własne potrzeby i asertywne komunikowanie ich naszemu otoczeniu jest konieczne do zachowania dobrostanu psychicznego. Zapobiega to pojawianiu się napięć, które wynikają z rozbieżności pomiędzy naszymi potrzebami a tym, czego oczekują od nas inni ludzie.

Niezwykle istotnym elementem zdrowia psychicznego jest dbanie o relacje międzyludzkie. Regularny kontakt z bliskimi osobami znacząco wpływa na poprawę dobrostanu. Jednocześnie warto przyjrzeć się osobom w naszym otoczeniu i ograniczyć kontakt z tymi, którzy negatywnie wpływają na naszą psychikę.

Oczywiście zaspokojenie podstawowych potrzeb ciała jest kluczowe do utrzymania równowagi psychicznej. Odpowiednia ilość snu i regularne posiłki, bogate w witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz magnez – mają wpływ na poprawne funkcjonowanie naszego układu nerwowego.

Gdzie w przypadku trudności związanych z naszym zdrowiem psychicznym szukać wsparcia na terenie powiatu wadowickiego? M.in. w tych miejscach:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radoczy

ul. Dworska 9A
34-100 Tomice
kontakt: 33 873 10 01

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie
ul. J. Dąbrowskiego 19
34-120 Andrychów
kontakt: 33 875 24 46

ZZOZ Wadowice (Poradnia Zdrowia Psychicznego)
ul. Karmelicka 5
34-100 Wadowice
kontakt: 33 87 21 200 / 33 87 21 300

Bezpłatne infolinie dla osób w kryzysie:
Całodobowa, bezpłatna linia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222
Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111

Opracował zespół OIK