Jest nowy ranking „Perspektyw”. Szkoły średnie z naszego powiatu zadowolone

Wczoraj (27.01) poznaliśmy najlepsze szkoły średnie w Polsce w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021. Z wyników zadowolone są placówki z naszego powiatu, które zanotowały awans w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Ranking miesięcznika „Perspektywy” pilnie śledzą i młodzi ludzie, i rodzice. Jest bowiem podpowiedzią dla uczniów, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. Wzorem lat ubiegłych, i w tym roku powstało kilka klasyfikacji, w tym dwie, które cieszą się największym zainteresowaniem: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2021 i Ranking Techników 2021 (pozostałe to m.in. Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2021, Ranking Maturalny Techników 2021 i Ranking Szkół Olimpijskich 2021).

Jakie były kryteria w dwóch najważniejszych klasyfikacjach? W Rankingu Liceów to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Z kolei kryteria Rankingu Techników to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.), wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Wśród liceów z naszego powiatu w rankingu miesięcznika „Perspektywy” kolejny już raz najlepiej wypadło I LO w Wadowicach, które znalazło się na 9 miejscu w Małopolsce i 101 w Polsce. Wśród techników najlepsze okazało się Technikum nr 1 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach, które uplasowało się na 17 miejscu w województwie i 91 w kraju.

Radości nie kryją także inne szkoły z terenu naszego powiatu – te, które w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowały awans.

„Zostaliśmy odznaczeni tytułem brązowej szkoły w Rankingu Perspektywy 2021. Awansowaliśmy na 339 miejsce w Polsce na ponad 2 tysiące wszystkich techników. W Małopolsce zajęliśmy 59 miejsce. Nasza mała szkoła odniosła ogromny sukces dzięki pracy uczniów, nauczycieli i wsparciu rodziców. Jesteśmy w gronie najlepszych! Sukces cieszy nas wszystkich! Do tej pory nie byliśmy klasyfikowani w najlepszej 500. Gratulujemy sukcesów pozostałym szkołom powiatu wadowickiego, które wspinają się po szczeblach sukcesu” – cieszą się w Zespole Szkół Nr 2 w Andrychowie.

„Nasze Liceum awansuje w rankingu. Zostaliśmy odznaczeni tytułem srebrnej szkoły w Rankingu Liceów. Awansowaliśmy z 539 na 424 miejsce w Polsce, a 41 w Małopolsce. Dzięki ubiegłorocznym sukcesom naszych uczniów w olimpiadach przedmiotowych (jako jedyna szkoła w powiecie wadowickim!) w Rankingu Szkół Olimpijskich zajęliśmy 149 miejsce na 200 szkół olimpijskich w Polsce. To historyczny sukces!” – pisze z kolei LO w Andrychowie na swoim profilu na facebooku.

„Jesteśmy wielce zaszczyceni, iż w tegorocznym rankingu nasze Technikum nr 1 im. prof. T. Kotarbińskiego uplasowało się na 29 miejscu w Małopolsce i 176 w rankingu głównym w Polsce, otrzymując znak jakości „srebrnej szkoły”. To najlepszy wynik naszej szkoły w historii rankingu. Poprawiliśmy lokatę o 27 pozycji z 56 miejsca w 2020 r. w Małopolsce. Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele! Gratuluję wszystkim tego osiągnięcia, to niesamowite wyróżnienie, to Wasza zasługa. Pomimo trudnych warunków związanych z nauczaniem na odległość – daliśmy radę. Jesteśmy skuteczni i efektywni! To jednak nam nie wystarczy! Nie spoczywamy na laurach, działamy i pracujemy dalej (…)” – pisze na stronie internetowej swojej szkoły Tomasz Bizoń, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie.

To tylko przykłady pierwszych, „gorących” komentarzy. Z całym tegorocznym rankingiem i wynikami wszystkich szkół z naszego powiatu można zapoznać się tutaj: http://www.perspektywy.pl/portal/