Informacja dotycząca rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m

Wydział Środowiska Starosta Powiatowego w Wadowicach informuje, że od dnia 1 sierpnia 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m.
Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m (Dz. U. z 2018 r., poz. 1137, z 2019 r., poz.1716) rejestrację jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m prowadzą:
–   starostowie
–   lub właściwe polskie związki sportowe w rozumieniu ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t. j. Dz. U. z 2020, poz. 1133).
Wniosek o rejestrację jednostki pływającej można złożyć w dowolnie wybranym organie rejestrującym, w tym również w formie elektronicznej
Wnioski do pobrania pod adresem:
Rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej i zapewnia stały dostęp do danych (24/7) służbom ratowniczym, organom ścigania i administracji państwowej.
Dokument rejestracyjny ma funkcjonalną formę plastikowej karty i zawiera podstawowe informacje dotyczące jednostki pływającej oraz jest jednocześnie dowodem polskiej przynależności państwowej i dowodem własności jednostki.
Obowiązkowi rejestracji podlegają:
1.    jachty oraz jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb, o długości większej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW,
2.    jednostka pływająca używana do połowów rybackich,
3.    jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – o ile nie posiada innej niż polska przynależności.
Wszystkie osoby, które posiadają zarejestrowane ww. jednostki, muszą dokonać powtórnej rejestracji na nowych zasadach.
Jednostka pływająca o długości do 24 m, która nie podlega obowiązkowi rejestracji, może być zarejestrowana na wniosek właściciela.
Obowiązkowi rejestracji nie podlegają:
1.    jednostka pływająca przeznaczona wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadająca klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowa łódź wiosłowa;
2.    jednostka pływająca napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni;
3.    deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca