Informacja dotycząca kampanii informacyjno-edukacyjnej „I Małopolskie Dni dla Klimatu”

Informacja dotycząca Kampanii informacyjno-edukacyjnej „I Małopolskie Dni dla Klimatu”

Starostwo Powiatowe w Wadowicach w okresie od 23 kwietnia do 18 maja br. przeprowadziło kampanię informacyjno-edukacyjną „I Małopolski Dni dla Klimatu” pod hasłem #drzewodlaklimatu. W tym czasie w naszym powiecie posadzonych zostało aż 1300 drzew i krzewów.

Podczas wydarzenia zorganizowanego 23 kwietnia br. pn. „Posadź drzewo od Powiatu dla dobra klimatu” na specjalnie przygotowanym stoisku przy budynku Starostwa Powiatowego w Wadowicach mieszkańcom naszego regionu został przybliżony temat postępujących zmian klimatu. Każdy mógł tego dnia otrzymać sadzonkę drzewa lub krzewu do posadzenia u siebie w ogrodzie oraz materiały edukacyjne dotyczące zmian klimatu.

Kolejnym wydarzeniem zrealizowanym w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej była akcja sadzenia drzew na Pańskiej Górze w Andrychowie. 26 kwietnia wspólnie z Urzędem Miejskim w Andrychowie, Nadleśnictwem Andrychów i uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie, zasadziliśmy ponad 100 sadzonek dębów, buków i jodeł.

W ramach kampanii przeprowadzono również prelekcje, zajęcia edukacyjne oraz wspólne sadzenie drzew i krzewów przy współpracy z Nadleśnictwem Andrychów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Również gminy z terenu powiatu wadowickiego brały czynny udział w akcji sadzenia drzew. Przekazane przez starostwo ponad 800 sztuk sadzonek zostało posadzone przez uczniów na terenach gminnych i przyszkolnych.

Kampania informacyjno-edukacyjna „I Małopolskie Dni dla Klimatu” miała na celu zwrócenie uwagi mieszkańców powiatu wadowickiego na problem postępujących zmian klimatu i konieczności adaptacji do nich. Mieszkańcy poznawali sposoby przeciwdziałania negatywnym skutkom klimatycznym, a jednym z nich jest właśnie sadzenie drzew. Drzewa oczyszczają powietrze, produkują tlen, a także pełnią wiele innych ważnych funkcji.

Podczas akcji #drzewodlaklimatu Powiat Wadowicki wzbogacił się o 1300 sztuk krzewów i drzew gatunku rodzimego takich jak np. brzoza, buk, dąb, grab, klon.

Kolejna edycja Małopolskich Dni dla Klimatu już za rok.

Kampania odbywała się w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowanego przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW.