Fundusze Europejskie w służbie zdrowia. Ratują życie!

Fundusze Europejskie w służbie zdrowia. Ratują życie!
Ruszyła kolejna odsłona kampanii wizerunkowej promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce. Jej hasło to „Fundusze Europejskie w służbie zdrowia. Ratują życie”. Środki europejskie ułatwiają skuteczną walkę z epidemią koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków. W ramach unijnego projektu „MTA – Pakiet Medyczny” do małopolskich szpitali i zespołów ratownictwa medycznego trafia specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia mieszkańców, a także środki ochrony osobistej.
"Pacjenci i kadra medyczna są szczególnie narażeni na skutki epidemii wywołanej przez koronawirusa, dlatego środki unijne, jakimi dysponujemy przeznaczyliśmy przede wszystkim na ochronę ich zdrowia, ale też na zakup sprzętu niezbędnego do ochrony przed zakażeniami"  – mówi marszałek Witold Kozłowski.
W sumie na wsparcie służby zdrowia Małopolska przeznaczyła 190 mln zł z Unii Europejskiej. Dotychczas przekazano blisko 5,5 mln sztuk sprzętu, m.in. aparatów RTG, respiratorów, defibrylatorów, kardiomonitorów, tomografów, pulsoksymetrów, bezdotykowych termometrów, ciśnieniomierzy, w tym także 3,5 mln środków ochrony osobistej. Fundusze europejskie pozwoliły także na zakup 50 ambulansów dla małopolskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego. Straż pożarną doposażono w 50 namiotów segregacyjnych, a Sanepid w trzy specjalistyczne samochody do przewozu próbek. Większość sprzętu, w tym 40 nowych karetek pogotowia już służy pacjentom.
Na tym nie koniec. Już wkrótce za kwotę 70 mln zł zostaną zmodernizowane tlenownie przyszpitalne czy zakupione generatory prądu (3 mln zł). Zaplanowano także zakup mobilnego laboratorium do poboru krwi (3 mln zł). 39 mln zł zostanie przekazane do szpitali powiatowych, wojewódzkich, uniwersyteckich i resortowych na zakup urządzeń, wyposażenia i środków ochrony osobistej, a 3 mln zł – na zakup środków ochrony osobistej dla PSP, OSP, policji, WSSE oraz służb ratowniczych (TOPR, WOPR, GOPR). Zakupy będą dotyczyć również 120 bramek do dezynfekcji przy wejściach do szpitali (4 mln zł), a także rezonansów, tomografów oraz rentgenów (16 mln zł).
Więcej informacji na temat tego, jak Fundusze Europejskie wspierają walkę ze skutkami pandemii w regionie na stronie:  www.rpo.malopolska.pl