Epidemia nie zwalnia. Od soboty większe obostrzenia w niektórych powiatach

Podczas konferencji prasowej (6.08) minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o powrocie części obostrzeń, wprowadzonych w Polsce w związku z pandemią koronawirusa z Wuhan. – Od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem nastąpi powrót niektórych zakazów i nakazów. W zależności od ilości nowych zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, powiaty są dzielone na "czerwone", gdzie nowe obostrzenia są większe, oraz "żółte" – gdzie są łagodniejsze. Dane mają być aktualizowane dwa razy w tygodniu – przekazał Ł. Szumowski.

Większe obostrzenie (dotyczą one m.in. organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych, gastronomii, wesołych miasteczek, siłowni, kin, sanatoriów, klubów, dyskotek, wesel i imprez rodzinnych, imprez masowych, transportu zbiorowego oraz nakazu noszenia maseczek wszędzie w każdej przestrzeni publicznej) będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym: ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

Powiatu wadowickiego nie ma na ww. listach, ale nie powinno to uśpić naszej czujności w walce z koronawirusem.  Pamiętajmy m.in. o obowiązku noszenia maseczek w wyznaczonych prawem miejscach, o zachowaniu dystansu społecznego czy o częstym myciu rąk.

Mapa regionów, w których występuje obecnie największa liczba zakażeń oraz wykaz regionalnych obostrzeń – w załączeniu.

Więcej informacji – tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus