Duże pieniądze na drogi. Umowy z wojewodą małopolskim podpisano w naszym Starostwie Powiatowym

13 marca br. w Starostwie Powiatowym w Wadowicach wojewoda małopolski oraz samorządowcy z powiatów wadowickiego i suskiego podpisali umowy na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

13 marca br. w Starostwie Powiatowym w Wadowicach wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz samorządowcy z powiatów wadowickiego i suskiego uroczyście podpisali umowy na dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na rok 2023. – Wybór naszego starostwa jako miejsca tego ważnego wydarzenia to dla nas potwierdzenie dotychczasowej bardzo dobrej współpracy pomiędzy Powiatem Wadowickim i polskim rządem oraz jego reprezentantami w terenie, a przede wszystkim dowód na to, że dobrze wydajemy środki rządowe przeznaczone nie tylko na drogi, ale i inwestycje w oświatę, służbę zdrowia czy opiekę społeczną – komentował starosta Eugeniusz Kurdas.

Podczas uroczystości wojewodzie małopolskiemu towarzyszyli parlamentarzyści Filip Kaczyński i Marek Polak.

Dziś dopinamy ostatnich formalności. Są one niezbędne dla uruchomienia środków finansowych przyznanych gminom i powiatom. A jest ich całkiem sporo. To łącznie blisko 8 mln zł dla powiatu wadowickiego i ponad 3,1 mln zł dla powiatu suskiego – mówił podczas wydarzenia Łukasz Kmita.

Jak już informowaliśmy, Powiat Wadowicki otrzymał ponad milion zł na budowę kolejnego odcinka chodnika przy drodze powiatowej nr 1757K Wieprz – Nidek – Witkowice. Gmina Kalwaria Zebrzydowska w ramach tegorocznego naboru do RFRD przebuduje drogę gminną w Zarzycach Wielkich. To inwestycja, która otrzymała w naszym rejonie najwyższe dofinansowanie. Wyniosło ono prawie 3,5 mln zł. Gmina Mucharz na zadanie drogowe otrzymała blisko 700 tys. zł, Gmina Spytkowice – 430 tys. zł, Gmina Tomice – blisko 540 tys. zł, a Gmina Wadowice – prawie 1,9 mln zł. Z kolei samorządy z powiatu suskiego otrzymały z tego naboru RFRD łącznie ponad 3,1 mln zł. Zrealizowane zostanie jedno zadanie powiatowe i jedno przez gminę Maków Podhalański.

Zrównoważony rozwój to ten, który niweluje bariery i daje równe szanse. To jedno z flagowych zadań rządu Premiera Mateusza Morawieckiego. Urealnia się ono także poprzez Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Inwestycje, których dotyczą podpisane dzisiaj umowy – a w skali województwa jest ich wielokrotnie więcej – to dowód naszej dbałości o dobrą infrastrukturę drogową w Małopolsce, a także o komfort mieszkańców, przedsiębiorców i uczestników ruchu drogowego – podkreślał wczoraj w Wadowicach wojewoda Ł. Kmita.

Przypomnijmy, że w ramach podziału środków na 2023 rok z RFRD z listy podstawowej w Małopolsce dofinansowanie otrzymało 125 zadań gminnych i 44 zadania powiatowe. Kwota ponad 87,8 mln zł trafiła do powiatów, zaś prawie 104 mln zł – do gmin.  Łącznie daje to blisko 191,7 mln zł.

Dodajmy, że do 3 kwietnia br. trwa dodatkowy nabór w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzięki środkom z tego komponentu powstaną m.in. nowe przejścia dla pieszych, drogi dla rowerów, chodniki czy perony przystankowe wraz z dojściami do nich.

(opr. na podstawie informacji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego)