Drzwi ponownie otwarte

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii "Adiutare" zorganizowało obchody Światowego Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Tegoroczne obchody odbyły się 7 września pod znamiennym hasłem "zestarzeć się u siebie". Celem akcji jest pokazanie ludziom dotkniętym chorobami psychiatrycznymi oraz ich rodzinom, że chcemy im pomóc.
Od rana na placu Solidarności można było oglądać wystawę prac osób po kryzysach psychicznych, dowiedzieć się o chorobach psychicznych, o działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii "Adiutare", odwiedzić warsztaty plastyczne oraz bębniarskie.
O godzinie 13:30 oficjalną część uroczystości rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Anna Orkisz. Powitała ona licznych gości w tym: Starostę Jacka Jończyka, Przewodniczącego Rady Powiatu Józefa Łasaka, Burmistrza Wadowic Ewę Filipiak (honorowego patrona imprezy), Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Barbarę Pindel-Polaszek oraz Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach Marcina Gawlika (współorganizator imprezy).
W swoim wystąpieniu Marcin Gawlik podkreślił, że hasło tegorocznej imprezy "zestarzeć się u siebie" jest nadzwyczaj trafne, gdyż to rodzina jest bardzo ważna w procesie rehabilitacji.
Starosta Jacek Jończyk zaznaczył, że to dzięki takim wydarzeniom mamy okazję pogłębić swoją wiedzę o schizofrenii i chorobach psychicznych.
Jak co roku otwarto symboliczne drzwi, które symbolizują otwarcie naszych serc i umysłów na potrzeby osób dotkniętych schizofrenią. Każdy miał szansę podpisać się na nich deklarując swoje otwarcie na potrzeby chorych.
Oficjalną część uroczystości zakończyło otwarcie wystawy "Wadowice – przyroda i kultura" w Galerii Cafe w Wadowicach. Zaprezentowane na wystawie prace pokazują Wadowice z innej strony. Jak zauważył Marcin Kolasa, autor kilku obrazów, warsztaty z wolontariuszami pozwoliły mu poczuć, że jest potrzebny, a jego prace zostały docenione przez innych.
Imprezę zakończył koncert, w którym udział wzięły takie zespoły jak Czerwie, Banderola, Luz Band, Yamaha, Różowa Pantera, Cocoon Band.