Dożynkowe Spotkanie Integracyjne w Zebrzydowicach już po raz dziewiąty

Dożynkowe Spotkanie Integracyjne w Zebrzydowicach już po raz dziewiąty

Wczoraj (25.08) w Zebrzydowicach odbyło się – już po raz dziewiąty – Dożynkowe Spotkanie Integracyjne. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych, duchowieństwa, organizacji działających w obszarze pomocy społecznej, a przede wszystkim – osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie, reprezentujący domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej i inne placówki z pięciu województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego i podkarpackiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele Powiatu Wadowickiego – przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, wiceprzewodniczący tego gremium Ireneusz Kowalczyk oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu Marek Cimer.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach, po której nastąpił przemarsz do siedziby Konwentu Bonifratrów. Po ceremoniale dożynkowym goście integrowali się przy wspólnej zabawie. W programie tegorocznej imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie – był więc poczęstunek, zabawa taneczna, pokazy artystyczne, osada tatarska, warsztaty wicia wianków, loteria fantowa oraz wyprzedaż garażowa. O odpowiedni klimat dożynek zadbała kapela „spod Babiej Góry” z Zawoi. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć również fotografie Artura Brockiego, przedstawiające dróżki kalwaryjskie.
Coroczna oprawa spotkania odnosi się do ponad 400-letniej historii Konwentu Bonifratrów w Zebrzydowicach, gdzie obok działalności na rzecz osób niepełnosprawnych Bracia prowadzą stuhektarowe gospodarstwo rolno-hodowlane. Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.