Decyzja niełatwa, ale konieczna

Jak już informowaliśmy, 26 stycznia br. władze powiatu podpisały z firmą AKPE GROUP z Katowic umowę na rozbiórkę budynków dawnego Szpitala Powiatowego w Wadowicach (https://bit.ly/3EdTW0N). Te obiekty mają swoją historię, w którą wpisuje się historia wielu z nas. Dlatego część mieszkańców pyta, czy zamiast burzyć te budynki, nie można było ich wyremontować? Odpowiadamy – niestety, mimo sentymentu, który wielu z nas czuje do tego miejsca (w końcu to tu tysiące mieszkańców regionu przyszło na świat), wyburzenie obiektów dawnego szpitala okazało się koniecznością.

Na początku obecnej kadencji Zarząd Powiatu rozważał m.in. remont starych budynków szpitala, tj. pawilonów A i B. Po oględzinach obiektów zdecydowano, że najpierw należy wykonać ekspertyzę techniczną, w której byłyby określone niezbędne roboty budowlane i koszty. Dokument sporządzony na początku 2020 roku nie pozostawiał złudzeń. Biorąc pod uwagę szacunkową wysokość nakładów inwestycyjnych, kompleksowa modernizacja budynków nie jest opłacalna w stosunku do budowy nowego obiektu. Przyjęto, że orientacyjne koszty zaadaptowania budynków np. na cele administracyjne, to odpowiednio dla pawilonu A – 13 mln zł, natomiast dla pawilonu B – 10,7 mln zł. A to przecież nie jedyne prace, które należałoby wykonać w tym miejscu.

Decyzja niełatwa, ale konieczna

Mając w ręku ekspertyzę i będąc świadomym, co dla gospodarki może oznaczać trwająca już wtedy pandemia koronawirusa, w lipcu 2020 roku Zarząd Powiatu zdecydował o zleceniu opracowania projektu rozbiórki obiektów zlokalizowanych przy ul. Karmelickiej 5. W związku z koniecznością dokonania uzgodnień z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, termin wykonania dokumentacji i uzyskania pozwolenia na rozbiórkę przedłużono do grudnia 2021 r. W listopadzie 2021 r. powiat otrzymał pozwolenie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na rozbiórkę budynków dawnego Szpitala Powiatowego w Wadowicach. Jest ono ważne do 31 grudnia 2023 roku.

Ponadto, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wadowicach wydał nakaz rozbiórki budynku byłego oddziału zakaźnego, rozbiórki części ogrodzenia od ulicy Słowackiego oraz budynku gospodarczego oznaczonego symbolem „B” i „C”. Te prace zgodnie z ww. nakazem zostały wykonane już we wrześniu 2021 r. Decyzja niełatwa, ale konieczna

Tak pokrótce wygląda historia, która doprowadziła do podpisania umowy na rozbiórkę starego szpitala. Dodajmy, że w chwili obecnej trwają prace przygotowawcze (m.in. sprzątanie, segregacja i odzysk materiałów do zbycia) oraz zabezpieczające. Wkrótce przy ul. Karmelickiej 5 pojawi się ciężki sprzęt i rozpoczną się roboty wyburzeniowe. Co dalej? Pomysłów na zagospodarowanie tego terenu jest kilka. W tej chwili władze powiatu chcą jednak skupić się na już rozpoczętych inwestycjach, wśród których jest m.in. rozbudowa leżącego po drugiej stronie ulicy pawilonu „E” wadowickiej lecznicy.