Budowlańcy z CKZiU Nr 2 ponownie na praktykach w Turyngii

Budowlańcy z CKZiU Nr 2 ponownie na praktykach w Turyngii

Kolejna grupa młodych budowlańców z CKZiU Nr 2 w Wadowicach wróciła z Niemiec. Uczniowie odbyli czterotygodniowe praktyki w Eisenach (Turyngia). Pracowali w małych firmach budowlanych wykonując typowe roboty, obejmujące cały zakres budowy, tj. roboty murowe, betonowe i wykończeniowe. W wolnym czasie zwiedzali Turyngię, Saksonię i Hesję. Dzięki temu mogli poznać mieszkańców i kulturę Niemiec, a także nauczyć się samodzielności i nawiązywania relacji w grupie i z rówieśnikami z Polski i Niemiec. Zagraniczne praktyki przyniosły naszym uczniom przede wszystkim korzyści zawodowe – mogli poznać w praktyce funkcjonowanie małych firm budowlanych, sposoby organizacji pracy przedsiębiorstw, stosowane technologie i rozwiązania techniczne, ale też nauczyć się współpracy i komunikacji w międzynarodowym zespole. Taki wyjazd to również ogromny krok w stronę rozwoju osobistego – zwiększenia pewności siebie, samodzielności i odpowiedzialności, przełamania bariery językowej i otwarcia się na nowe doświadczenia.
Na pytanie czy pojechaliby w przyszłości na praktykę zagraniczną wszyscy uczniowie jednogłośnie twierdzą, że jak najbardziej! Chętnie powtórzyliby takie doświadczenie i zachęcają do tego kolegów z młodszych klas.
Przypomnijmy, że praktyki zawodowe w CKZiU Nr 2 w Wadowicach odbywają się w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność i praktyka młodych budowlańców w Turyngii”

Oprac. na podst. materiału z CKZiU Nr 2 w Wadowicach, foto: CKZiU Nr 2.