Będzie bezpieczniej. Powiat Wadowicki z rządowym wsparciem na budowę chodnika w Nidku

starosta wadowicki odebrał 24 lutego promesę na budowę chodnika w Nidku

Zaraz po objęciu stanowiska starosty deklarowałem publicznie, że dla zarządu, którego pracami kieruję, modernizacja dróg i budowa chodników będzie jednym z priorytetów. I tak się dzieje. Rok rocznie wykonujemy ogrom pracy, by zwiększyć bezpieczeństwo na i przy drogach powiatowych. Cel, który sobie postawiliśmy w dużej mierze realizujemy przy współudziale pieniędzy zewnętrznych, m.in. rządowych. Dzisiaj znowu mamy powody do satysfakcji. Dzięki środkom, które otrzymaliśmy będziemy mogli wybudować niemal kilometr nowego chodnika. Jednocześnie pokazujemy, że administracja rządowa i samorządy mogą dobrze współpracować przy realizowaniu zadań ważnych dla mieszkańców – mówił starosta Eugeniusz Kurdas po spotkaniu zorganizowanym 24 lutego br. w Urzędzie Gminy w Spytkowicach. To tutaj z rąk ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka odebrał promesę z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) w wysokości 1 063 385,00 złotych. Za tę kwotę dofinansowana zostanie budowa chodnika wzdłuż drogi powiatowej nr 1757K Wieprz – Nidek – Witkowice.

Nowy chodnik będzie znajdował się po prawej stronie drogi, jego szerokość wyniesie dwa metry. – Na tej drodze ruch jest naprawdę duży, a jednocześnie oprócz domów znajduje się przy niej kilka sklepów, gabinet lekarski i lokale usługowe. Dlatego bardzo nam zależało na wykonaniu tej inwestycji. Jej koszt oszacowano na nieco ponad dwa miliony złotych. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymamy połowę tej kwoty, jesteśmy więc bardzo zadowoleni – mówi wicestarosta Beata Smolec. Prace przy budowie chodnika zaczną i zakończą się jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Gminy Wieprz.

Razem ze starostą E. Kurdasem promesy w Spytkowicach odebrali przedstawiciele innych samorządów z powiatów: wadowickiego, oświęcimskiego, chrzanowskiego, myślenickiego i suskiego. Łącznie symboliczne czeki z RFRD opiewały na blisko 23 mln zł.

Polacy najczęściej korzystają z dróg gminnych i powiatowych. One są tymi, które wyznaczają poczucie bezpieczeństwa obywateli i komfort życia, ale przede wszystkim poczucie rozwoju cywilizacyjnego. To także poczucie, że rząd dba o bezpieczne drogi, bo to on jest tu partnerem samorządów – mówił m.in. podczas spotkania minister A. Adamczyk. Jak zapowiedział, RFRD będzie funkcjonował także w kolejnych latach. – Rząd podjął decyzję, że kieruje do Sejmu nowelizację ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Pozwoli ona wykonać wszystkie działania związane z tym naborem, a samorządy będą mogły spokojnie przygotowywać się na realizację inwestycji w przyszłym roku – informował szef Ministerstwa Infrastruktury.

Razem z nim do Spytkowic przejechali m.in. posłowie: Filip Kaczyński, Rafał Bochenek, Marek Polak, Władysław Kurowski, Krzysztof Kozik a także w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity Ewa Gil – II zastępca dyrektora Biura Wojewody i pełnomocnik ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz doradca wojewody Krzysztof Durek.

W konkretach promesy, które w ich obecności zostały wręczone samorządowcom, wyglądają następująco:

Powiat Wadowicki – prawie 1,1 mln zł.

Gminy powiatu wadowickiego – dofinansowanie w wysokości:
•    Gmina Kalwaria Zebrzydowska – ponad 3,4 mln zł,
•    Gmina Mucharz – blisko 700 tys. zł,
•    Gmina Spytkowice – 430 tys. zł,
•    Gmina Tomice – blisko 540 tys. zł,
•    Gmina Wadowice – prawie 1,9 mln zł.

Powiat Oświęcimski – ponad 2,1 mln zł.

Gminy powiatu oświęcimskiego – dofinansowanie w wysokości:
•    Gmina Brzeszcze – ponad 1 mln zł,
•    Gmina Zator – ponad 320 tys. zł.

Powiat Chrzanowski – prawie 2,2 mln zł.

Gminy powiatu chrzanowskiego – dofinansowanie w wysokości:
•    Gmina Alwernia – ponad 720 tys. zł,
•    Gmina Trzebinia – ponad 1 mln zł.

Powiat Myślenicki – ponad 1,1 mln zł.

Gminy powiatu myślenickiego – dofinansowanie w wysokości:
•    Gmina Myślenice – blisko 1,65 mln zł,
•    Gmina Pcim – ponad 1 mln zł.

Powiat Suski – 2,3 mln zł.

Gmina Maków Podhalański – ponad 850 tys. zł.