40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Podpisanie 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem procesu obalenia komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Dziś mija 40 lat od tych wydarzeń. Dla ich upamiętnienia dzień 31 sierpnia obchodzimy jako Dzień Solidarności i Wolności.
W południe w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach odprawiona została uroczysta msza święta w intencji żywych i zmarłych członków Solidarności. Uczestniczyli w niej m.in. poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, a także przedstawiciele naszego samorządu: przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, starosta Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec oraz członek zarządu Marek Ciepły.
Po liturgii delegacje samorządowców, organizacji społecznych oraz mieszkańców złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Solidarności na wadowickich plantach. Nie zapomniano również o oddaniu hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, które upamiętnia znajdujący się nieopodal pomnika Solidarności Krzyż Katyński.
Reprezentanci powiatu wadowickiego uczestniczyli w rocznicowych uroczystościach również wczoraj (30 sierpnia). Radni na czele z wiceprzewodniczącym Rady Adamem Kubikiem, starosta Eugeniusz Kurdas oraz wicestarosta Beata Smolec wzięli udział w obchodach Dnia Solidarności i Wolności zorganizowanych w Andrychowie.